تبلیغات
خاطرات-بهداشت

خاطرات-بهداشت
 
نویسندگان
بیست دقیقه به آمدن سرویس مدرسه کودک دبستانی شما باقی مانده و او همچنان با عجله روی میز آشپزخانه مشغول نوشتن مشق هایش است. برای پر کردن سطرها، کلمات را درشت می نویسد و یک خط در میان، جملات را جا می اندازد. این صحنه چند بار درطول سال برای شما تکرار می شود؟ اغلب مادران در پاسخ به این پرسش می گویند: «همیشه همین طور است»! کودکان مهارت زیادی در به تعویق انداختن زمان انجام دادن تکالیفشان دارند. اما اگر روش «بعدا انجامش می دهم» همیشگی شود، مشکلاتی جدی در مدرسه و کلاس درس ایجاد می کند.

http://learningisneat.com/wp-content/uploads/2011/07/bigstock_Learning_child_doing_homework__19421516.jpg

کودکانی که مکررا انجام دادن تکالیف درسی شان را به تاخیر می اندازند، در مقایسه با همسالان خود، بیشتر مستعد افت تحصیلی هستند چون نمرات پایین تری می گیرند و یادگیری شان هم کمتر است . 
خبر خوب برای مادران این است که این عادت ناپسند کودکان دبستانی را می توان تغییر داد. ابتدا باید علل بنیادی آن را یافت و سپس برنامه مناسبی برای رفع آن طراحی کرد. به این ترتیب، نه فقط عملکرد تحصیلی کودک ارتقا پیدا می کند، بلکه خودباوری و اعتمادبه نفس او هم تقویت می شود . اگر کودکی در انجام دادن تکالیف مدرسه اش تعلل می کند، مطمئنا دلایل خوبی برای چنین کاری دارد. البته، منظور دلایلی نیست که برای والدین پذیرفتنی باشند، بلکه دلایلی است که مشخص می کنند چرا او می خواهد نوشتن مشق هایش را عقب بیندازد.

دلایل به تعویق انداختن زمان انجام تكالیف


شش دلیل معمول کودکان دبستانی برای به تعویق انداختن زمان انجام دادن تکالیف که توسط «دکتر ریچارد برومفیلد» نوشته شده است- چنین است :


1 ) بی انگیزگی: شناسایی کودک بی انگیزه کار سختی نیست، او هیچ نگرانی خاصی برای انجام دادن تکالیفش ندارد، از نتایج کارش هم واهمه ای ندارد و اصولا مزایای انجام دادن به موقع تکالیفش را نمی داند. این نشانه ها حاکی از بی علاقگی و بی میلی او نسبت به درس و مدرسه است. برای چنین کودکی، موفقیت تحصیلی و کسب نمرات خوب جذابیت چندانی ندارد. این موضوع را می توان از رفتار و گفتار وی فهمید. برخلاف برخی کودکان که سعی می کنند به هر نحوی مورد توجه بزرگ ترها قرار بگیرند، کودک بی انگیزه چندان به دنبال جلب توجه از طریق کسب نمره های درخشان نیست. بدتر آنکه، علاقه ای به یادگیری به خاطر خودش هم ندارد.

 
2 ) احساس ضعف و ناتوانی: تصور کنید که نظافت یک ساختمان بلند را به شما محول کرده اند. درماندگی ای که احساس خواهید کرد مشابه احساس کودکی است که خود را در انجام دادن تکالیفش ناتوان می بیند. خواندن کل یک کتاب یا انجام دادن تکلیف علوم ممکن است برای او مانند ساختن اهرام ثلاثه باشد. چنین کودکی درحالی که همیشه در حال شمردن تعداد صفحات باقی مانده از تکالیفش یا تعداد مسائل حل نشده ریاضیاتش است، مدام از درس و مدرسه شکوه می کند. والدین او می دانند که می تواند به جای یک بعدازظهر ناله و گلایه از آنچه تصور می کند نمی تواند انجام دهد، تمام تکالیفش را به پایان برساند.

3 ) تنفر از انجام دادن تکالیف: برخی افراد بهترین کارها را بعد از بقیه کارها انجام می دهند و ابتدا کاری را که به آن علاقه ندارند از پیش پای خود برمی دارند. اما اغلب کودکان انجام دادن کارهایی را که نسبت به آنها بی علاقه اند به تعویق می اندازند. اگر احساس کنند که خواندن کتابی خسته کننده است، آن را کنار می گذارند. به همین ترتیب، چنانچه تشخیص دهند انجام دادن تکالیف بی فایده و خسته کننده است، از پرداختن به آنها سر باز می زنند.

 
4 ) بی نظمی: کودک بی نظم ممکن است در عین داشتن انگیزه و علاقه به کار، تکالیفش را انجام ندهد. چنین کودکی هیچ گاه وسایلی را که برای انجام دادن تکالیفش به آنها نیاز دارد در اختیار ندارد. او کتاب، دفترچه یادداشت یا خلاصه نویسی های خود را در مدرسه جا گذاشته است و آنچه به همراه دارد چنان نامنظم و در هم ریخته است که امکان استفاده از آنها وجود ندارد. تعمیرکاری را در نظر بگیرید که هیچ وقت یادش نمی ماند ابزار کار خود را همراه ببرد. چنین فردی تمام روز را از دست می دهد زیرا سعی می کند برای یافتن آنها به اینجا و آنجا سرک بکشد. در آخر روز هم خسته در همان جای اول مانده است. چنین وضعیتی در مورد کودکی نیز که مجبور است مدام در میان انبوه کاغذها بگردد یا میز به هم ریخته اش را مرتب کند صادق است.
5 ) کمال گرایی: انجام دادن تکالیف درسی برای برخی کودکان سخت است چون می ترسند نتوانند آنها را کامل انجام دهند. در نظر چنین کودکانی، ناقص انجام دادن تکالیف مانند انجام ندادن آنهاست زیرا مواجهه با انتقاد و سنجش عملکرد را دشوار می بینند. آنان از ترس اینکه نتوانند بهترین شوند، دست به هیچ کاری نمی زنند. کم نیستند کودکانی که به دلیل کمال گرایی، به جای آنکه شانس خود را در رسیدن به آرزوهایشان امتحان کنند، دست از تلاش برمی دارند و شکست را می پذیرند.


 
6 ) نافرمانی: کودک ناسازگار برای لجبازی با والدین خود انجام دادن تکالیفش را به تعویق می اندازد. ممکن است باور این گفته سخت باشد، اما چنین کودکی با بی قیدی تمام رفتار می کند تا عملکرد ضعیفش در مدرسه والدینش را آزرده کند. بی توجهی کودک سرکش و نافرمان به انجام دادن تکلیف ممکن است اعتراض آشکاری نسبت به شرایط پراضطراب خانه باشد. در این نوع بی اعتنایی به تکالیف، خود کودک بیشترین آسیب را می بیند. در واقع، کودک ناسازگار عصیانگری است که دلایل رفتار خودشکنانه اش را نمی داند. مشاوره روانشناسی با چنین کودکانی به آنها کمک می کند تا بینش خود را نسبت به شرایط تغییر دهند و درک کنند که با عملکرد ضعیف در مدرسه خواسته اند والدین خود را تنبیه و سرافکنده کنند.
http://www.sanandres.esc.edu.ar/olivosp/extranet2007/6to/Googledocs/lesshomework6Cbernardo/We_should_have_less_homework_images/dgmgcb29_3cjjh3dhb.gif


غلبه بر عادت تعلل در انجام دادن تکالیف
 

هرچند که عوامل شش گانه فوق متداول ترین علل تعلل کودکان در انجام دادن تکالیف هستند، همه کودکان را نمی توان دقیقا مشمول یکی از آنها دانست. در ادامه راهکارهایی برای غلبه بر عادت «بعدا می نویسم» کودکان به والدین پیشنهاد می شود :

- کودک را زیر نظر بگیرید: بدون آنکه دقیقا مشکل را بشناسید، موفق به حل آن نخواهید شد. مدتی را به زیر نظر گرفتن روش و الگوهای طفره روی کودک خود اختصاص دهید و ببینید که چگونه، چرا و چه زمانی این عادت بروز می کند. فکر کنید که کدام یک از شش عامل در مورد کودک شما صدق می کند، و آیا مسائلی نظیر جدایی والدین یا تغییر محل زندگی با این قضیه مرتبط است؟

- با او مهربان تر باشید: همچنان که احتمالا تجربه کرده اید، مجادله و غر زدن هیچ کمکی به شما نمی کند. به جای سرزنش، تلاش کنید که با «نیاز» او برای اجتناب از کار همدلی کنید. همچنین با او در مورد پیامدهای این عمل هم همدردی کنید، حتی اگر خود او مسبب آنها بوده باشد.

- او را در کارها مشارکت دهید: برنامه ای که به جای حمله کردن به کودک، او را مشارکت دهد بهترین برنامه است. در یک لحظه خوشایند، با لحنی خودمانی به کودکتان بگویید: «ما چکار می توانیم بکنیم تا تو تکالیفت را به موقع انجام دهی؟» از او بپرسید که آیا هریک از آن شش عامل، یا حتی عوامل دیگر، علت تعلل و مسامحه اوست؟ این نوع برخورد به کودک امکان می دهد که در روند رسیدن خودش به موفقیت سهیم شود.

- ریز ریز پیش بروید: برنامه یا طرح خود را به اجزای کوچک و انجام شدنی تقسیم کنید. هرگز کودک را یکباره و به مدت طولانی سر درس و تکلیف ننشانید. به جای این کار، برای او اهداف واقع گرایانه تعیین کنید. مطمئن باشید که موفقیت های کوچک و کم اهمیت در این زمینه، سریع ترین راه برای ایجاد تغییرات درازمدت و دائمی است.

- کمک بگیرید: شاید برای برطرف کردن مشکل بی توجهی کودک به انجام دادن تکالیف مدرسه به دریافت کمک های خاصی نیاز داشته باشید. به یاد داشته باشید که سطح پایین بهره وری ممکن است ناشی از مشکلات یادگیری کودک باشد. معلم کودکتان را در جریان بگذارید. همچنین به خاطر داشته باشید که افسردگی یا اضطراب ممکن است علت این رفتار کودک باشد. خوشبختانه، برای هر دو این مشکلات درمان های موثری وجود دارد. به علاوه، فرار از انجام دادن تکالیف مدرسه در منزل می تواند ناشی از مشکلات خانگی باشد، مثل مشاجره و دعوای والدین و نبود قانون و نظم در خانه. اگر از وجود چنین مشکلاتی در محیط خانه آگاه هستید، به خاطر خودتان و فرزندتان از مشاور یا روانپزشک کمک بگیرید.

- الگوی خوبی برای او باشید: اگر در خانه اهمال کار و بی توجه هستید - بخصوص در اموری که فرزندتان از شما توقع توجه دارد، مانند امضا کردن به موقع رضایت نامه او برای شرکت در یک اردوی گروهی- ممکن است کودکتان تلافی آن را به شکل تعلل در انجام دادن تکالیف درآورد. زندگی در خانه ای بی نظم و شلوغ نیز ممکن است باعث کندی کودکان در انجام تکالیف درسی شان شود.

- صبور باشید: ترک هر عادتی هم برای کودک و هم برای والدین او دشوار است. توقع نداشته باشید که یک شبه راه صدساله طی شود و کودکتان از یک فرد وظیفه نشناس به دانش آموزی زرنگ و پرکار تبدیل شود. از طرف دیگر، ممکن است او ناامیدی شما را نشانه شکست قلمداد کند و در نتیجه، دست از تلاش بردارد.

http://ghmrf.blogfa.comطبقه بندی: همه چیز درباره کودکان،
[ سه شنبه 2 مهر 1392 ] [ 11:25 ق.ظ ] [ یاس ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ


سلام.من کارشناس بهداشت خانواده ام.
خوشحال میشم منو از نظرات و راهنماییهاتون بی بهره نذارید
"بهداشت همه چیز نیست اما هر چیز بدون بهداشت هیچ است"

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :