تبلیغات
خاطرات-بهداشت

خاطرات-بهداشت
 
نویسندگان

آیا می دانستید سنگ پا از  سنگ های آتشفشانی است!

آتشفشان‌شناسان می‌گویند سنگ‌پا درواقع از صخره‌های درحال انفجار آتشفشان‌ها به دست می‌آید. این سنگ‌ها وقتی به بیرون از دهانه پرت می‌شوند حین سرد شدن از خود گازی متصاعد می‌کنند که سبب سوراخ‌سوراخ شدن این سنگ می‌شود.

همین بافت اسفنجی‌شکل و زبر این سنگ است که باعث شده خاصیت سایش و لایه‌بردار داشته باشد.

سنگ‌پا به رنگ‌های سفید، قهوه‌ای، قرمز و مشکی موجود است و معمولا در داروخانه‌ها و مراکز فروش لوازم حمام و دست‌شویی به فروش می‌رسد.

 اگر هم احتمالا سری به سواحل یونان زدید می‌توانید در ساحل از این نوع سنگ‌ها بیابید. * استفاده از سنگ‌پا به قدمت تاریخ است! سنگ‌پا پدیده‌ای جدید نیست.http://nabeel911.com/wp-content/uploads/IainBlake7.jpg
 در زمان قرون وسطی ابتدا در رم و سپس در خاورمیانه مردم به استفاده از این سنگ روآوردند. البته شکل استفاده کمی متفاوت بود. ابتدا مردم از آن برای پاک کردن وسایل جرم گرفته و چرب استفاده می‌کردند بعد این سنگ وارد صنعت شد و درنهایت وارد دنیای مد و زیبایی شد.
 امروز از سنگ‌پا در درجه اول برای زدودن بافت‌ها و سلول‌های مرده و به عنوان یک لایه‌بردار استفاده می‌شود. چگونه از سنگ‌پا استفاده کنیم؟

 اگر می‌خواهید پاهای زیبایی داشته باشید توصیه می‌شود حداقل یک مرتبه در هفته و بهتر است شب‌هنگام از سنگ‌پا استفاده کنید تا بعد از سنگ‌پا کشیدن پوست پا بتواند استراحت کند. البته استفاده از سنگ پا نیز سبک خاص خود را دارد. ابتدا اجازه بدهید پوست پا کاملا خیس خورده و مرطوب شود.


بهتر است پاها را به مدت 10 دقیقه در آب ولرم صابونی قرار دهید بعد سنگ‌پا را به ویژه در نقاطی که پوست پا در ناحیه پاشنه ضخیم‌تر شده است مالش دهید این کار را برای 10 دقیقه تکرار کنید. از آنجا که در ناحیه پاشنه پا سلول‌های مرده فراوانند، سنگ‌پا کشیدن دردی ایجاد نمی‌کند بعد از اتمام کار پا را شسته و خشک کنید و از یک کرم مرطوب‌کننده روی آن استفاده کنید.

 برای آنکه مجددا پوست پاشنه پا ضخیم نشود بهتر است هر بار که می‌خواهید جوراب به پا کنید ابتدا پاها را خشک کنید و سعی کنید پاها را در معرض هوای سرد قرار ندهید.http://parscenter.com/Content/Images/f13536f8-3605-40e6-b3fb-071324d6ce78/800/600/image.jpg

فراموش نکنید نباید اجازه بدهید بین زمان‌های سنگ پا کشیدن زیاد فاصله بیفتد چون هر بار که پوست پا ضخیم شود، سنگ‌پا کشیدن به زمان بیشتری نیاز دارد و لطافت پا را از بین می‌برد. در چه مواردی می‌توان از سنگ پا استفاده کرد؟http://phow.ir/wp-content/uploads/2013/08/thick-skin-4.jpg

گاهی اوقات لایه‌ای سفت، زرد و دردناک روی شست پا یا پاشنه ایجاد می‌شود دلیل آن هم سایش یا پوشیدن کفش تنگ است. می‌توان به کمک سنگ‌پا این لایه را زدود و روی آن از کرم محافظ استفاده کرد. باید مراقب بود.

 گاهی اوقات پوشیدن کفش تنگ و به ویژه نوک تیز می‌تواند سبب ایجاد تاول یا میخچه شود. کشیدن سنگ‌پا روی تاول و میخچه کار درستی نیست. باید اجازه داد این ناراحتی‌ها خود به خود برطرف شود یا اگر لازم بود روی میخچه جراحی انجام شود.


برای اینكه، بیشتر با نحوه و لزوم استفاده از آن آشنا شوید، پای صحبت‌های دكتر غفارپور نشستیم:

آقای دكتر! یكی از مشكلات رایج پوست كف پا، ضخیم شدن و ترك خوردن آن است. در مورد علت این امر بفرمایید؟

در درجه اول افرادی كه پا برهنه راه می‌روند بر اثر سایش كف پا دچار این مشكل می‌شوند. علت دوم ضخیم شدن كف پا، كلفتی لایه شاخی است كه می‌تواند جنبه‌های وراثتی داشته باشد.

در اغلب خانم‌ها نیز بعد از یائسگی شاهد ضخیم شدن پوست كف پا هستیم كه به آن كلفتی كف پای دوران یائسگی گفته می‌شود.

آیا امكان پیشگیری وجود دارد؟

پوشیدن جوراب نخی می‌تواند تا حد زیادی از این مشكل پیشگیری كند اما در مواردی كه ضخیم شدن كف پا به دلیل وراثت یا بعد از دوران یائسگی است، پیشگیری از آن ممكن نیست و فرد می‌تواند با استفاده از كرم‌های مرطوب‌كننده كف پا را نرم و تا حدودی از خشك شدن و تركیدن پوست پیشگیری كند.

آیا استفاده از سنگ‌پا را برای زدودن این بافت‌های ضخیم و مرده توصیه می‌كنید؟

ضخیم شدن كف پا و ترك‌های آن، دغدغه‌ها در مورد زیبایی است و برای نازك كردن و تراشیدن آن، استفاده از سنگ پا چه به صورت طبیعی چه مصنوعی اشكالی ندارد اما در بعضی از موارد مانند بیماری پسوریازیس این عمل می‌تواند موجب تشدید بیماری شود بنابراین توصیه می‌شود افراد قبل از استفاده از سنگ‌پا به یك پزشك متخصص مراجعه كنند و از تركیبات كراتولیتیك كه پزشك تجویز می‌کند و باعث نرم شدن لایه‌های كلفت شاخی كف پا می‌شود، استفاده كنندhttp://images.persianblog.ir/745667_8H8ZpuOf.JPG

.

افراد مبتلا به دیابت چطور؟ مجاز به استفاده از سنگ پا هستند؟

خیر. استفاده از سنگ پا به این افراد توصیه نمی‌شود. چنانچه افراد كف پا را بیش از حد سایش دهند، باعث ایجاد خراش‌هایی در كف پا می‌شوند و میكروب‌ها به كف پا منتقل خواهد شد.

استفاده از سنگ پای مصنوعی چطور؟

امروزه به‌صورت مصنوعی نیز از مواد ساینده سنگ پا تهیه می‌كنند. استفاده از این نوع سنگ پاها برای نازك كردن كلفتی‌های كف پا در افراد غیردیابتی اشكالی ندارد.

آیا سنگ پا هم باید وسیله‌ای شخصی باشد؟

بله. همان‌طور كه گفته شد چنانچه افراد كف پا را بیش از حد سایش دهند، خراش‌هایی در كف پا ایجاد شده و باعث انتقال میكروب‌ می‌شود. بنابراین توصیه می‌کنیم حتما سنگ‌پای مخصوص به خود داشته باشید و از سنگ‌پای دیگران استفاده نكنید. همچنین حتما از سنگ پای تمیز استفاده كنید و آن را در معرض آلودگی قرار ندهید.

پس تمیز و خشك كردن سنگ پا بعد از هر بار استفاده الزامی است؟

حتما بعد از استفاده از سنگ پا آن را با برسی شست‌وشو دهید تا خلل و فرج آن تمیز شود و آن را در محیط خشك نگه دارید زیرا محیط مرطوب باعث تجمع انواع مخمر و قارچ‌ها و استفاده از آن باعث آلودگی و انتقال بیماری به كف پای انسان می‌شود.

بین سنگ پای طبیعی و مصنوعی كدام بهداشتی‌تر است و استفاده از كدام یك را توصیه می‌كنید؟

این دو از نظر كارایی تفاوتی با هم ندارند به شرطی كه شخصی باشند و تمیز استفاده شوند


چند سالی هست که خدارو شکر به همت بسیاری از دکتر ها و طبیبان ، طب سنتی در ایران مجددا احیا شده
چند وقت پیش یه سخنرانی شنیدم از آقای دکتر غضنفری فرد در مورد سنگ پا کشیدن و مزایای آن
ایشون کف پا رو نمایی کامل از بدن توصیف کردند و اشاره کردند که اینکه قدیمی ها می گفتند پا قلب دوم انسان است کاملا صحیحه و شرح دادند که هر قسمت از کف پا بوسیله نورون های عصبی متعلق به بخشی از بدن هستش و با ماساژ می تونه اون رو تحریک کنه و باعث تولید هورمون هایی برای التیام اعصاب شود ، این ویژگی جدای از درمان های موضعی در هر در قسمت از بدن هست، همچنین تاثیر این درمان در محیطی همراه با رطوبت که کف پا حرارت بالایی دارد بیشتر است .


زین پس سنگ پا زدن فراموش نشه ...

داشتم به این فکر می کردم که امروزه شاید خیلی از ماها شیوه های سنتی اجدادمون رو فراموش کرده ایم و همین درمان ها رو با هزینه هایی بسیار بالاتر در مراکز یوگا ، مدیتیشن و ... پیگیری می کنیم در صورتی که رازهایی نهان در بسیاری از شیوه های سنتی ما ایرانیان نهفته است که به مرور زمان کشف می شوند .http://www.daneshju.ir/forum/f959/t111099.html


http://tebyan-zn.ir
http://yek000000.blogfa.com/post/578طبقه بندی: عکس بهداشتی،
[ یکشنبه 31 شهریور 1392 ] [ 12:00 ب.ظ ] [ یاس ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ


سلام.من کارشناس بهداشت خانواده ام.
خوشحال میشم منو از نظرات و راهنماییهاتون بی بهره نذارید
"بهداشت همه چیز نیست اما هر چیز بدون بهداشت هیچ است"

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :